Достапни линкови

logo-print

ЕУ ја одложи одлуката за датум за преговори со Македонија


Советот на Министри на Европската Унија денеска во Брисел реши на препораката на Европската Комисија за почеток на преговорите со Македонија да и се врати за време на идното претседателство со Унијата. Како што е познато, иден 6 месечен преседавач од 1 Јануари 2010 е Шпанија. Грција и Кипар, како што јавува дописникот на А1, биле против воопшто да се споменува конкретен датум за преговори, а за тоа биле Шведска, Велика Британија, Полска, Австрија, Словенија, Словачка, Чешка и Италија. Франција, Германија и Шпанија не се впушташе во дискусијата.
XS
SM
MD
LG