Достапни линкови

logo-print

Гејтс во Авганистан за новата американска стратегија


Американскиот секретар на одбрана Роберт Гејтс пристигна во Авганистан на разговори за новата американска стратегија по одлуката на претседателот Барак Обама за распоредување на уште 30 илјади војници во оваа земја. Тој изјавил дека неговата посета е за да изврши притисок врз авганистанскиот претседател Хамид Карзаи да постави чесни луѓе за министри. Имено се очекува Карзаи да го објави својот нов кабинет во наредните денови. Карзаи, кој беше реизбран во Август е под голем домашен и странски притисок да формира транспарентна влада способна да стави крај на осумгодишниот талибански бунт.
XS
SM
MD
LG