Достапни линкови

logo-print

Обид за обнова на меѓународните разговори со Пјонгјанг


Специјалниот претставник на американскиот Претседател Барак Обама за Северна Кореја, Стивен Босворт, денеска отпатува во Пјонгјанг за да ја убеди Северна Кореја да им се врати на меѓународните разговори за денуклеаризација. Северна Кореја се откажа од шест-партитните преговори во април и презеде втор нуклеарен тест, а потоа и серија ракетни тестови. Пјонгјанг подоцна посочи дека сака да им се врати на преговорите, но само ако има напредок во директните разговори со Соединетите Држави.
XS
SM
MD
LG