Достапни линкови

logo-print

Кина против независност на Косово пред судот во Хаг


Декларацијата за независност на Косово е спротивна на меѓународното право и резолуцијата 1244 на Обединетите Нации, соопшти Кина на денешното обраќање пред Меѓународниот суд за правда во Хаг. Правниот застапник на Кина, Си Ханшин нагласи дека суверените држави имаат право да ја спречат едностраната поделба и да го заштитат својот интегритет. Денеска своите ставови пред судот ќе ги изнесат и Кипар, Хрватска и Данска.
XS
SM
MD
LG