Достапни линкови

logo-print

Министерски состанок за проширување на ЕУ


Во Брисел денеска започнува дводневен состанок на европските министри за надворешни работи, кои ќе разговаарат за проширување на Европската унија и за последните извештаи на Европската Комисија за напредокот на земјите од Западниот Балкан и Турција. Европскиот совет во овие два дена, меѓудругото, ќе одлучува и дали ќе ја прифати препораката на Европската Комисија, Македонија да добие датум за преговори за полноправно членство во унијата. Повикувајќи се на дипломатски извори, дел од медиумите деновиве објавија дека ако Македонија не добие датум за преговори оваа недела, процесот ќе се одложи за најмалку три месеци. Според нив, во март се подготвува и посебен неформален состанок посветен на Западен Балкан.
XS
SM
MD
LG