Достапни линкови

logo-print

Вашингтон го поздрави законот за избори во Ирак


Белата куќа ги поздрави ирачките законодавци поради донесувањето на законот со кој се отвора патот за одржување парламентарни избори во наредната година. По долга сесија вчера ирачкиот парламент ја донесе изборната легислатива, а ирачкиот претседател Тарек Ал Хашеми го прифатил договорот. Минатиот месец, Хашеми стави вето на првиот предлог на изборниот закон, велејќи дека тој не обезбедува застапеност на бегалците. Со договорениот компромис, бројот на пратенички места ќе се зголеми за 50, односно од 275 на 325 пратеници. На етничките Сунити и на Курдите ќе им се дадат поголеми права и застапеност.
XS
SM
MD
LG