Достапни линкови

logo-print

Ректорот на атинскиот универзитет ранет во немирите


Ректорот на атинскиот универзитет, Христос Китас е полесно ранет во денешните немири по повод годишнината од смрта на 15 годишното момче, кое беше застрелано од страна на полицијата. Китас настрадал кога демонстрантите се обиделе да го окупираат ректоратот. Тие фрлале и молотови коктели и камења врз грчките безбедносни сили. Уапсени се околу 60 луѓе, а повредени се три лица, двајца учесници во протестот и еден полицаец.
XS
SM
MD
LG