Достапни линкови

logo-print

Утре продолжува расправата во Хаг за Косово


Утре продолжува расправата на меѓународниот суд во Хаг за легалноста на декларацијата на независност на Косово. Своите аргументи пред судот ќе ги изложат Кина, Кипар, Хрватска и Данска. Кина и Кипар не ја признаа независноста на Косово, а Хрватска и Данска се меѓу 63 земји кои го направија тоа. Во досегашниот тек на расправата, која започна на 1 декември своите ставови ги кажаа Србија и властите во Приштина и уште 11 држави.

XS
SM
MD
LG