Достапни линкови

logo-print

Папата со порака до учесниците на самитот во Копенхаген


Папата Бенедикт 16 денеска им порача на светските лидери, кои ќе учествуваат на престојниот самит за климатски промени во Копенхаген дека грижата за божјата креација бара трезвеност и одговорност. Папата изразил надеж дека плановите кои ќе бидат изнесени утре на самитот на ОН ќе го потикнат развојот и ќе работат за заедничкото добро. Притоа и Ватикан ќе испрати своја делегација во Копенхаген.
XS
SM
MD
LG