Достапни линкови

logo-print

Хасеми денеска ќе одлучи дали ќе има избори во Ирак


Ирачкиот потпретседател Тарек Ал Хасеми се очекува дека денеска ќе ја донесе одлуката, дали ќе го потпише или ќе стави вето на изборниот законик, кој е потребен за гласањето на изборите наредната година. Хасеми најверојатно ќе стави вето на законот по втор пат, поради спорот со Шиитските и Курдските законодавци, околу распоредот на местата во парламентот, врз основа на етничка и религиска припадност.

XS
SM
MD
LG