Достапни линкови

logo-print

Барозо бара фер претседателски избори во Украина


Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо денеска во Киев побара од Украина да одржи слободни и фер претседателски избори. Тоа, според Барозо, ќе го забрза патот на Украина кон европските структури. На 17 јануари ќе се одржат првите избори за шеф на државата, по таканаречената Портокалова револуција во 2004 година. Денеска во Киев се одржа еднодневен самит меѓу Европската унија и Украина.
XS
SM
MD
LG