Достапни линкови

logo-print

САД го повторија барањето до Иран да го прифати предлогот на Западот


Соединетите Американски Држави повторија дека Иран има рок до крајот на годинава да го прифати договорот за нуклеарна програма. Се закануваат дека во спротивно Иран ќе се соочи со санкции од ОН. Техеран одбива да го прифати предлогот според кој ураниумот треба да се збогатува во друга земја. Западот го бара тоа зашто се плаши дека Иран сака да произведе атомска бомба. Иранските власти пак тврдат дека сакаат да користат нуклеарно гориво за цивилни цели.
XS
SM
MD
LG