Достапни линкови

logo-print

Непалската влада на Монт Еверест


Владата на Непал денеска одржала состанок во базичниот камп на Монт Еверест за да ја потенцира опасноста од глобалното затоплување на Хималаите. Дваесет и четири министри со маски за кислород одржале кратка средба во кампот каде што планинарите се подготвуваат за освојување на највисокиот врв во светот. До ова доаѓа пред самитот во Копенхаген посветен на климатските промени. Меѓународните експерти предупредуваат дека хималајскиte глечери се топат многу брзо и оти за неколку децении би можело да исчезнат. Скоро милијарда и 300 милиони луѓе живеаат од реките кои извираат на Хималаите.
XS
SM
MD
LG