Достапни линкови

logo-print

За повлекување од Авганистан одлука во идната година


Неколкумина американски државни службеници потврдија дека не се планира повлекување на американските оружени сили од Авганистан во следните 11 месеци. Државниот секретар за одбрана Роберт Гејтс изјави дека американските лидери ќе се состанат во 2010 година со цел да утврдат дали состојбата во Авганистан е поволна за отпочнување на, како што ја нарече, транзицијата на безбедносните одговорности кон авганистанските власти.
XS
SM
MD
LG