Достапни линкови

logo-print

Режисерот Полански во домашен притвор


Шведското министерство за правда објави дека филмскиот режисер Роман Полански ќе биде префрлен од затвор во домашен притвор. Потпаролот на министерството, Фолко Гали изјави дека Полански во петок ќе биде пренесен во неговиот дом во Гаштад. Тој додаде и дека режисерот ќе мора да носи електронска алка додека престојува во неговата куќа и се додека шведските власти не одлучат дали да го екстрадираат во САД, каде е обвинет за секс со 13 годишно девојче во 1977 година.
XS
SM
MD
LG