Достапни линкови

logo-print

Клинтон бара подршка од НАТО за Авганистан


Американскиот секретар Хилари Клинтон денеска соопшти дека ќе отпатува за Брисел во четврток за да побара од НАТО поголема подршка за војници, тренери и ресури за во Авганистан. Таа говорејќи пред сенатот за вооружени сили побара да се зголеми подршката за новата американска стратегија во Авганистан. Клинон додаде и дека авганистанскиот претседател Хамид Карзаи мора да го исполни ветувањето дека ќе се бори против корупцијата. Додаде и дека го подржува Авганистан во напорите да прерасне во земја без насилство.
XS
SM
MD
LG