Достапни линкови

logo-print

Во Авганистан дополнителни 30 илјади американски војници


Американскиот претседател Барак Обама денеска објави дека во Авганистан ќе бидат пратени како засилување уште 30 илјади американски војници. Очекуваното засилување ќе го зголеми бројот на 100 илјади американски војници во борбите против Талибанците и Ал -Каеда. Во говорот што го одржа во воената академија Вест поинт, Обама изјави дека војната во Авганистан не е изгубена . Војниците ќе можат да го напуштаат бојното поле од јуни 2011- та година истакна Обама, но не кажа кога американската мисија во Авганистан целосно ќе се повлече.
XS
SM
MD
LG