Достапни линкови

logo-print

Србија ги кажа своите аргументи пред судот во Хаг


Србија денеска пред меѓународниот суд за правда во Хаг соопшти дека декларацијата за независност на Косово го поткопала меѓународното право, како и сувернитетот на Србија. Тие побараа од судот и правно мислење за тоа колку е легално прогласувањето на независноста на Косово во 2008 година. Своите аргументи пак Косово ги презентираше попладнево. Мислењето на судот не е правно обврзувачко, но тоа будно ќе се следи од другите земји кои имаат слични проблеми. Одлуката најверојатно ќе се донесе за неколку месеци.

XS
SM
MD
LG