Достапни линкови

logo-print

МААЕ бара објаснување од Иран


Меѓународната агенција за атомска енергија соопшти денеска дека бара од Иран да го потврди планот за изградба на уште десет постројки за збогатување ураниум. Агенцијата исто така објави дека Иран се уште директно не ги информирал за оваа одлука. Иранските власти соопштија дека ќе изградат уште постројки, откако Агенцијата го осуди Техеран дека тајно гради втора постројка за збогатување ураниум.

XS
SM
MD
LG