Достапни линкови

logo-print

Косовската независност пред Судот на ОН во Копенхаген


Косовскиот Претседател Фатмир Сејдиу изјави дека очекува највисокиот суд на ОН да ја потврди легалноста на Косовската државност на сослушувањето кое започнува утре во Копенхаген. Српскиот Претседател Борис Тадиќ пак предупреди дека декларацијата за независност на Косово ке воспостави преседан за сецесионистичките движења во светот. По фебруари 2008 досега над 60 држави ја признаа независноста на Косово.
XS
SM
MD
LG