Достапни линкови

logo-print

Белорусија го либерализира законот за избори


Парламентот во Белорусија која се обидува да ги подобри своите односи со Европската Унија, денеска гласал за либерализација на законот за избори. Гласањето се случи само на еден час пред во земјата да пристигне италијанскиот премиер Силвио Берлускони, кој е првиот западен лидер кој ја посетува земјата по повеќе од една декада. Земјите од Европската Унија се заложија за подобрување на односите со Белорусија, која од Западот е критикувана за кршење на човековите права и недемократско владеење.
XS
SM
MD
LG