Достапни линкови

logo-print

Демјанук пред суд во МинхенВо Минхен денеска започнува судскиот процес против 89-годишниот Иван Џон Демјанук, обвинет за воени злосторства од времето на наистичката ера. Државното обвинителство го товари Демјанук дека учествувал во убиството на најмалку 29 илјади европски евреи во логорот Треблинка. Демјанук, по потекло украинец, се борел во редовите на Црвената Армија, но бил заробен, а потоа на нацистите им служел како чувар во логорот.
XS
SM
MD
LG