Достапни линкови

logo-print

САД против одлуката на Иран за нови постројки за ураниум


Соединетите држави предупредиле дека се против одлуката на иранската влада за изградба на 10 нови постројки за збогатување на ураниум, велејќи дека тоа ќе биде повторно кршење на меѓународното право. Владата на Иран денеска ги објавила плановите за изградба на 10-те нови постројки, чиј аизградба треба да започне за 2 месеци. Претходно денеска претседателот на иранскиот парламент предупреди дека Техеран може сериозно да ја намали соработката со Меѓународната агенција за атомска енергија, откакао тие претходно донесоа резолуција со која се забранува збогатување на ураниумот.

XS
SM
MD
LG