Достапни линкови

logo-print

Иран ќе гради 10 постројки за збогатување на ураниум


Владата на Иран денеска ги објавила плановите за изградба на 10 нови постројки за збогатување на ураниумот. Изградбата на постројките треба да започне за 2 месеци, јавила државната агенција ИРИБ. Со тоа се затегнуваат уште повеќе односите со западните сили , кои се сомневаат дека Исламската Република има цел да прави нуклеарни бомби. Претходно денеска претседателот на иранскиот парламент предупреди дека Техеран може сериозно да ја намали соработката со Меѓународната агенција за атомска енергија, откако тие претходно донесоа резолуција со која се забранува збогатување на ураниумот.
XS
SM
MD
LG