Достапни линкови

logo-print

Кина да ја зголеми вредноста на јуанот


Европските финансиски претставници ја повикаа денеска Кина да го придвижи курсот на својата валута во однос на еврото. Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо изјавил дека кинеската валута е поврзанa на некој начин со доларот, а тоа предизвикува проблеми во европската економија. Вредноста на доларот , а со тоа и на јаунот во однос на еврото падна во последните месеци, што допринесе кинеските производи да имаат предност на светскиот пазар

XS
SM
MD
LG