Достапни линкови

logo-print

Руските власти трагаат по предизвикувачите на железничката несреќа


Руските власти денеска се во потрага по луѓето кои поставија бомба под воз со што предизвикаа железничката несреќа во која загинаа 26 луѓе.Шефот на разузнавачката служба Александар Бортников, изјавил дека отвориле истрага против терористи, откако нашле фрагменти од бомба под возот. Во несреќата која се случи на пругата Москва-Санкт Петерзбург беа повредени и повеќе од 100 луѓе. Во 2007 година, во експлозија на бомба на иста линија беа повредени околу 30 луѓе. Двајца мажи осомничени дека имаат врски со чеченските бунтовници беа обвинети за подметнување на бомба од возот.
XS
SM
MD
LG