Достапни линкови

logo-print

Швајцарците ја подржале забраната за изградба на минариња


Првичните резултати од референдумот во Швајцарија за тоа дали да се забрани изградбата на минариња, покажуваат дека гласачите ја одобруваат таквата забрана, јавуваат медиумите во Швајцарија. Медиумите тоа го нарекле „големо изненадување“ Швајцарската влада и парламентот на тоа гледаат како на кршење на швајцарскиот устав, според кој се дозволува слободата на религијата . Минариња на џамијата се кули од каде што муслиманите се повикуваат да се молaт. Предлогот за забрана доаѓа од Народната партија која минарињата ги смета за симбол на милитантниот ислам
XS
SM
MD
LG