Достапни линкови

logo-print

Лондон во јануари ќе биде домаќин на состанок за Авганистан


Велика Британија на 28 јануари ќе биде домаќин на меѓународната конференција за Авганистан , соопштил денеска британскиот премиер Гордон Браун. На конференцијата е предвидено да се дискутира за постепеното предавање на контролата на безбедноста во авганистанските провинции на авганистанската влада за да може меѓународните сили постепено да се повлекуваат од земјата. Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун, изјавил дека конференцијата во Лондон , ќе биде дополнета со уште еден состанок во главниот град на Авганистан Кабул
XS
SM
MD
LG