Достапни линкови

logo-print

Иран ги отфрла критиките на Норвешка


Иранското министерство за надворешни работи денеска соопшти дека Норвешка нема право да го критикува Техеран за одземање на Нобеловата награда на активистката за човекови права Ширин Ебади. Таа вчера соопшти дека властите пред три недели и ги зеле Нобеловиот златен медал и дипломата од еден сеф, бидејќи таа не исплатила данок за паричниот износ од Нобеловата награда. Норвешка соопшти дека ова е за прв пат во 108 годишната историја на наградата да се конфискува нобеловиот златен медал.
XS
SM
MD
LG