Достапни линкови

logo-print

МААЕ го осуди Иран за неговата нуклеарна програма


Меѓународната агенција за атомска енергија усвои резолуција со која се осудува Иран затоа што гради тајна постројка за збогатување ураниум. Агенцијата бара од Техеран веднаш да го стопира проектот. Дипломати во Виена наведуваат дека од 35 членки на Меѓународната агенција, 25 гласале за резолуцијата, шест не биле присутни, а три, Венецуела, Малезија и Куба биле против. Иранскиот амбасадор Али Азгар Солтанија резолуцијата ја оцени како избрзан и непотребен чекор.
XS
SM
MD
LG