Достапни линкови

logo-print

Дубаи во огромни долгови


Огромните долгови на Дубаи ги зголемија страхувањата од обновување на глобалната финансиска криза. Вчера, државната компанија Дубаи Ворлд, која има долг од околу 60 милијарди долари, побара од кредиторите одлагање на исплатата до Мај, наредната година. Денеска азијските и европските берзи бележат пад, а падна и цената на нафтата. Дубаи е еден од 7-те градови држави, кои ги сочинуваат Обединетите Арапски Емирати, кои имаа амбиции да станат најголем светски трговски и туристички центар.
XS
SM
MD
LG