Достапни линкови

logo-print

Ирската влада се извини за однесувањето на свештениците


Ирската влада денеска се извини за неуспехот да се заштитат децата од сексуална злоупотреба од страна на некои католички свештеници, и се заколна дека тоа никогаш повеќе нема да се случи. Во соопштението на владата се наведува дека новиот извештај за сексуална злоупотреба, покажал дека со децении системски се злоупотребувале беспомошни деца. Изјавата на владата доаѓа откако беше објавена студијата за сексуално малтретирање на деца од страна на свештениците, на која се работело три год

XS
SM
MD
LG