Достапни линкови

logo-print

Кина со конкретни цели против климатските промени


Кина соопшти дека ке ја скрати емисијата на карбон диоксид согласно Бруто домашниот производ од 40 до 45 насто до 2020 тата година споредбено со 2005 година. Ова е за прв пат Кина да постави одредена рамка во борбата против климатските промени. Претходно беше соопштено дека премиерот Вен Џибао ќе учествува на глобална конференција за климатските промени во Копенхаген од 7 до 18 декември на кој треба да се постави рамка за новиот договор за борба против глобалното затоплување кој ќе го замени Протоколот од Кјото. Белата куќа претходно соопшти дека претседателот Барак Обама ќе присуствува на конференција на 9 декември. Кина и Соединетите Држави се најголеми светски извори на гасови кои влијаат врз глобалното затоплување и нивното учество се смета за критично за да има напредок во Копенхаген.
XS
SM
MD
LG