Достапни линкови

logo-print

Израел делумно ке ја запре градбата на евресјките населби


Израел денеска објави дека ја стопира изградбата на населби на Западниот Брег за 10 месеци. Премиерот Бенјамин Нетанѕаху ова го нарече голем чекор кон мирот. Американскиот пратеник за Блискиот Исток Џорџ Мичел го поздрави овој потег кој ги исклучува области на Западниот брег, меѓу кои Ерусалим. Портпаролот на палестинскиот претседател Махмуд Абас, Набил Абу Рдаинах изјави дека продолжување на преговорите не е можно без целосно запирање на градбатата на израелските населби.
XS
SM
MD
LG