Достапни линкови

logo-print

Палестинците го отфрлија предлогот на Нетанјаху


Палестинската управа синоќа официјално ја отфрли понудата на Израел за привремено одложување на колонизацијата на окупираниот Западен брег и процени дека таа одлука на Тел Авив не води кон обновување на мировните преговори. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху соопшти дека во наредните 10 месеци ќе биде стопирана изградбата на еврејските населби на Западниот брег, но не и во Ерусалим. Нетанјаху рече и дека ова е мерка што се презема со цел да се охрабри продолжувањето на мировните преговори со Палестинците.
XS
SM
MD
LG