Достапни линкови

logo-print

Нетенјаху предлага да се запре со изградбата на еврејските населби


Израелскиот премиер Бенјамин Нетенјаху препорачал да се запре со изградбата на населби на Западниот брег во обид да се обноват преговорите за мир на Средниот Исток. Договорот бил постигнат денеска во канцеларијата на Нетенјаху. Замрзнувањето не го вклучува источен Ерусалим, територија која Палестинците сакаат да им се врати. Палестинците изјавија дека нема да продолжат со мировните договори се додека Израел не запре со изградбата на сите еврејски населби.


XS
SM
MD
LG