Достапни линкови

logo-print

На Шешељ ќе му се суди на 12 јануари


Судот за воени злосторства на 12 јануари ќе го продолжи судењето на спскиот националист Воислав Шешељ. Лидерот на Спската Радикална Партија може да добие доживотен затвор за исвршеното насилство против Муслиманите и Хрватите за време на Балканските војни меѓу 1991 и 1993-та година. На него му се суди за 15 дела, меѓи кои насилство, убиства, и насилна депортација на несрпското население .
XS
SM
MD
LG