Достапни линкови

logo-print

МААЕ ќе организира состанок за Иран


Меѓународната агенција за атомска енергија ќе организиара дводневен состанок посветен на иранските нукларни амбиции. Состанокот треба да започне на 26 ноември. Иран досега испраќаше контрадикторни сигнали за одговорот на нацт планот на ОН за збогатување на ирански уранум во странство. Од меѓународната агенција велат дека претставници од Велика Британија, Кина, Франција, Русија , Соединетите Држави и Германија на дводневниот сосотанок ќе изготват резолуција за излез од ќорсокакот . Шефот на агенцијата, Мохамед Ел Барадеј минатата недела изјави дека тој од Техеран не добил финален одговор.
XS
SM
MD
LG