Достапни линкови

logo-print

Авганистан ќе им ги зголеми платите на полицајците


Авганистанскиот министер за внатрешни работи изјавил денеска дека ќе им ги зголеми платите на полицајците од 33 до 67 проценти, за да се подобри безбедноста во земјата. Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи во неговиот инагуративен говор рече дека полицијата во наредните пет години ќе биде спремна да ја презеде одговорноста за безбедноста во земјата. Но полицајците сакаат поголема плата и подобра обука. Реформите во полицијата доаѓаат по критиките за корупција , будејќи полицијата и судството се едни од најкорумпираните институции во Авганистан.
XS
SM
MD
LG