Достапни линкови

logo-print

Иран го омекнува ставот за нуклеарната програма?


Иранското министерство за надворешни работи соопшти дека Техеран не е против испраќањето ураниум на збогатување надвор од земјата, доколку добие сигурни гаранции дека ќе му биде вратен, збогатен за потребите на реакторот за медицински истражувања. Ваквиот став се смета за омекнување на позициите на Иран во врска со предлозите на Западот за надминување на кризата со иранската нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG