Достапни линкови

logo-print

Вонредна состојба во две провинции на Филипини


Во напад врз изборна поворка на островот Минданао, на Филипините, биле убиени 35 луѓе, соопшти полицијата. Се претпоставува дека околу стотина вооружени напаѓачи биле приврзаници на противничката партија на убиените. Претседателката на Филипини Глорија Аројо прогласи вонредна состојба во двете јужни провинции на Филипините.
XS
SM
MD
LG