Достапни линкови

logo-print

На Северен Кавказ нема стабилност


Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Томас Хамерберг изјави дека властите во рускиот кавказки регион мора да превземат порешителни мерки против корупцијата и кршењето на човековите права. Во најновиот извештај тој оценува дека не е постигната стабилност во Северен Кавказ. Хамерберг, кој беше во мисија за утврдување на фактите во Чеченија и Ингушетија, изјави дека таму се зголемени активностите на илегалните вооружени групи и нема истраги за изчезнувањата и убиствата.
XS
SM
MD
LG