Достапни линкови

logo-print

Авганистан доби пари од САД за справување со дрога


Соединетите држави денеска се согласија да им доделат близу 40 милиони долари на авганистанските провинции за да се намали или да се елиминира производството на опиум. Договорот е потпишан денеска во Кабул и предвидува на 27 провинции да им се доделат парите со кој ќе се финансира развој на други култури. Авганистан е најголем светски снабдувач со опиум. Намалувањето на производството на дрога е клучна компонента од напорите на западните сили за стабилизација на Авганистан, но Обединетите нации предупредуваат дека намалувањето на производството може да допринесе до илегално складирање на дрогата.

XS
SM
MD
LG