Достапни линкови

logo-print

Узбекистан ја затвори границата кон Казахстан


Узбекистан ја затвори границата кон Казахстан, соопштиле од министерството за надворешни работи на Казахстан. Властите ќе им дозволат само на оние граѓани кои имаат двојно државјанство да ја минуваат границата. Нема податоци за тоа зошто Узбекистан ја затворил границата, но од Казахстан велат дека иницијативата не дошла од нивна страна. Новинаската агенција Интерфакс соопштува дека границата е затворена од минатата недела.

XS
SM
MD
LG