Достапни линкови

logo-print

Во Романија ке има втор круг избори


Според делумните резултати од вчерашните претседателски избори во Романија, актуелниот претседател Трајан Басеску ке се соочи во вториот круг со лидерот на опозициските социјалдемократи Мирчеа Џоана. Басеску ОД Демокрастко либералната партија доби 33 насто а Џоана 29 проценти од речиси 50 насто преброени гласови. Вториот круг од изборите ќе се одржи на 6 декември. Улогата на романскиот Претседател е симболична, иако тој има право да номинира премиер.
XS
SM
MD
LG