Достапни линкови

logo-print

Одбележана годишнината од Портокаловата револуција


Украинците денеска ја одбележуваат петтата годишнина од Портокаловата револуција. На 22 ноември 2004 година, илјадници луѓе се собраа во центарот на Киев во знак на протест против официјалните резултати од изборите на кои победи руски-ориентираниот кандидат Виктор Јануковиќ. По неколку неделните протести победата на Јануковиќ се поништи. Неколку десетици луѓе денеска ја прославија годишнината од револуцијата во Киев
XS
SM
MD
LG