Достапни линкови

logo-print

Опозицијата во Албанија најавува проширување на протестите


Албанската опозиција се заканила денеска дека ќе организира протести низ целата држава ако Владата на Сали Бериша во рок од 10 дена не организира повторно пребројување на гласовите од парламентарните избори одржани на 28 јуни. Лидерот на опозиционата Социјалистичка партија, Еди Рама, изјавил дека Бериша има само 10 дена да одлучи што ќе прави, а потоа народот ќе го натера да си оди. Бериша денеска изјавил дека одговорот на владата е јасен-нема да има нови пребројувања на гласовите, бидејќи резултатите од изборите
се потврдени.
XS
SM
MD
LG