Достапни линкови

logo-print

Видео признаие за вмешаност во нападите во Багдад


Ирачката државна телевизија денеска емитувала видео матријал кој прикажува признанија на тројца заговорници кои учествувале во бомбашките напади во Багдад, минатиот месец во кој загинаа 150 луѓе. Човекот кој бил прикажан изјавил дека учествувале во целата акција за пренос на бомбите во Багдад а рекол и дека се поврзани со забранетата партија Баат на пораншниот ирачки лидер Садам Хусеин.Десетици членови на Баат и на Ал-Каида беа уапсени по нападите во Багдад на 25 октомври.
XS
SM
MD
LG