Достапни линкови

logo-print

65 лидери го потврдиле своето учество на Самитот за клима


Своето учество на самитот за клима што треба да се одржи во Копенхаген го потврдиле 65 светски лидери, соопштил еден неименуван дански политичар. Самитот во организација на ОН, треба да се одржи од 7 до 18 декември во Данска. Помеѓу тие што веќе го потврдиле свето присуство се шефовите на држави или на влади на Австралија, Бразил, Франција, Германија, Индонезија, Јапонија, Шпанија, и Велика Британија. Данска минатата недела испрати и формални покани до сите 191 земји членки на ОН. Се очекува на Конференцијата да биде усвоен нов Договор за намалување на глобалното затоплување.
XS
SM
MD
LG