Достапни линкови

logo-print

Во рударската несреќа во Кина загинале 87 луѓе


Бројот на жртвите од вчерашната несреќа во рудник за јаглен во Кина достигна 87, јавила државната новинска агенција Ксинхуа. Според извештаи на агенцијата 420 работници успеале да се спасат. Портпаролот на компанијата изјавил дека уште 21 рудар сеуште се наоѓаат заробени под земја или се водат за исчезнати. Ова е најновата од рударските несреќи во Кина. Очевидците изјавиле дека експолозијата била толку силна што се тресела целата околина а зградите во близина на рудникот делимно се распаднале.
XS
SM
MD
LG